A jóga önmagában egy komplex rendszer. Magába foglal mindent, ami egy egyensúlyban lévő, egészséges élet része. Akár tudatosítjuk, akár nem, rendszeres gyakorlása kihat a testünkre, lelkünkre, elménkre egyaránt.
Eredete több ezer évre nyúlik vissza. Célja a test, a lélek, és az elme tudatos összekapcsolása, egységének megteremtése. A keleti kultúrákban tehát jóval több, mint testmozgás. Sokkal inkább egy olyan életforma vagy életfilozófia, ami változatos légzőgyakorlatokkal, testhelyzetekkel (ászanákkal) , meditációval szolgálja a gyakorló spirituális fejlődését. A legtöbb nyugati ember számára azonban már egy egyszerű meditáció is kivitelezhetetlen. Aki próbált már meditációs ülésben 20-30 percet eltölteni, az pontosan tudja, hogy ez mekkora kihívás. A meditáció létre sem jön, mert a figyelmünk az egyik kellemetlen fizikai érzetről vándorol a másikra. Hol itt, hol ott fájdul meg valami. A jóga ászanáit gyakorolva azonban egyre alkalmasabbá tudjuk tenni a testünket arra, hogy akár több órát is eltöltsünk mozdulatlanul, meditálva.
Ma azonban nem ez az elsődleges cél. Tapasztalataim szerint a legtöbben ma azért kezdenek el jógázni, mert nem érzik jól magukat a testükben. Márpedig, amíg mindenféle kellemetlen fizikai érzet, fájdalom fogva tartja a figyelmedet, addig nem fogsz tudni más fontos dolgoknak kellő figyelmet szentelni. Ha állandóan fáj a nyakad vagy a vállad, vagy leszakad a derekad estére, esetleg a hátad hasogat, akkor nem fogod élvezni a napjaidat, a munkádat, még akkor se, ha egyébként imádod. Ilyenkor a test segítségért kiállt. A jóga pedig nagyszerű gyógyírt kínál minderre. Ahogy aztán elkezdesz gyakorolni, megtapasztalod, hogy nem csak a fájdalmaknak mondhatsz búcsút, de elkezded kifejezetten jól érezni magad a bőrödben. Ahogyan a gyakorlás befelé viszi a figyelmedet, úgy kezdesz egyre több mindent érzékelni magadból. A testednek egyre apróbb rezdüléseire, jelzéseire leszel figyelmes és egyre készségesebbé válsz arra is, hogy eleget tegyél ezeknek a jelzéseknek.
A testünk ugyanis egy tökéletes jelzőrendszer, csak meg kell tanulnunk figyelni rá, érteni a jeleket. Így kezdjük el finoman, alig észrevehetően átalakítani az életünket: több időt szentelünk magának a gyakorlásnak is, emellett többet pihenünk, többet alszunk, egyre kevesebb húst eszünk, viszont több zöldséget, gyümölcsöt… és így működik ez még akkor is, ha nem olvasunk naponta több órányi témába vágó cikket. Egyszerűen csak ott vagyunk magunkkal, figyeljük, amit a belső világunk súg nekünk. És ez még csak a fizikai szint.
De mivel minden hat mindenre és semmi sem létezik mindentől függetlenül, pusztán attól, hogy egyre jobban érezzük magunkat fizikai szinten, elkezdjük másképpen érzékelni a szűkebb és tágabb környezetünket is magunk körül. Figyelmesebbek, elfogadóbbak leszünk nem csak magunkkal, de másokkal is, átalakulnak a kapcsolataink. Elkezdjük másképpen érzékelni a világot is. Ami egy hete vagy hónapja még megoldhatatlan probléma volt, az most csak egy egyszerű megoldást igénylő feladat. Pedig nem a világ változott meg, „csak” mi a világban. Egyre nagyobb harmóniát élünk meg, kisimul a lelkünk. Végül, de az útnak sosincs vége, eljutunk odáig, hogy egyszer csak már meditációs ülésben találjuk magunkat, amiben könnyedén töltünk el fél órát vagy akár többet is és hallatlanul izgalmas utazásokra indulunk befelé, a tudatunk mélységeibe. És lám, az úton eljutunk odáig, hogy már az elménkkel-szellemünkkel dolgozunk.
Így válik a jóga életmóddá, akár egy egyszerű fizikai fájdalom orvoslásától indulva. És nyilván nem ez az egyetlen út, de hiszem, hogy a jóga az egyik legjobb dolog, ami történhet veled az életben.
Namaste 😊